کرم و ژل های ضد درد

  • نام نویسنده
  • تاریخ
کرم و ژل های ضد درد

گاهی بیماران مبتلا به التهاب مفاصل ، به علت انجام کار بیشتر و حتی با آنکه از داروهای معمولی خود استفاده کرده اند دچار درد هستند . این افراد گاه برای مصرف بیشتر دارو مقاومت می کنند تا آنکه بالاخره به امید کمتر شدن درد به سوی کرم های ضد درد روی می آورند. این داروها چگونه تاثیر می کنند؟ و آیا برای تسکین درد آرتریت مفید می باشند؟

داروی موضعی ضد درد چیست؟

داروهای موضعی یا توپیکال topical  درد از راه پوست جذب می شوند. رایج ترین انواع این داروها، کرم ها یا ژل هایی است که روی پوست مفاصل دردناک مالیده می شوند. بعضی انواع این داروها به شکل افشانه یا چسب هایی است که روی پوست می چسبد . به علت آنکه ترکیبات موجود در این داروها از راه پوست جذب می شوند، بسیاری از این داروها ی موضعی را بهتر است روی مفصل هایی به کار گرفت که نزدیک سطح پوست  هستند مانند مفصل های موجود در دست و زانو.

اجزای مؤثر به کار رفته

جزء موثر داروهای موضعی بدون نسخه عبارت است از:

کاپسائی سین. capasaicin .کاپسائین سبب احساس سوزش می شود و این روش، فلفل چیلی را به یاد می آورد. استفاده از کرم کاپسائی سین سبب تخریب ماده ای شیمیایی در یاخته های عصبی  می گردد که برای فرستادن پیام درد به مغز اهمیت دارد.

سالیسیلات ها. یالسیلات ها حاوی ماده تسکین دهنده دردی هستند که در آسپیرین یافت می شود.

منتول. منتول با ایجاد حس گرما یا سرما به طور موقت سبب می شود درد التهاب مفصل حس نشود.

نحوه تاثیر این داروها

نظرات مربوط به تاثیر داروهای موضعی ضد درد بدون نسخه متفاوت است. در عین حال که بسیاری از مصرف کنندگان اظهار می دارند استفاده از این داروها به رفع درد التهاب مفاصل کمک کرده است ولی نتایج پژوهش های علمی ، تاثیر این داروها را زیاد نمی داند. بعضی از این دارو ها، بهتر از دارو نما تاثیر ندارند. به نظر می رسد سالیسیلات ها در دردهای عضلانی موثر تر باشند، حل آنکه فرآورده های حاوی کاپسائی سین غالباً در موارد دردی به کار می روند که با آزردگی عصب همراه است ، مانند دردهای عصبی بعد از هرپس .

ایمنی استفاده

کاربرد کرم های کاپسائی سین سبب ایجاد احساس سوختگی یا گزش پوست می گردد ولی معمولاً با چند هفته مصرف روزانه این ناراحتی کاهش می یابد. بعد از هر بار مالیدن این کرم به موضع ، دستها را باید کاملاً شست و از دست زدن به چشم و غشاهای مخاطی پرهیز کرد. ممکن است لازم باشد از دستکش برای مالیدن دارو استفاده کرد. اگر نسبت به آسپیرین ، آلرژی موجود باشد یا از داروهای رقیق کننده خون استفاده شود پیش از مصرف داروهای موضعی حاوی سالیسیلات باید با پزشک مشاوره کرد. روی پوست دریده یا برآغالیده نباید از داروهای ضد درد استفاده شود . همچنین استفاده ا زاین داروها با بانداژ کردن عضو یا استفاده از حوله داغ مناسب نیست.

داروهای موضعی با نسخه

مصرف قرص های حاوی داروهای غیر استروئیدی ضد التهاب (NSAID) از روش های درمانی رایج استئو آرتریت است ولی این داروها سبب آغالش معده می شوند. در اروپا ، بسیاری از پزشکان ، کرم یا ژل های NSAID را تجویز می کنند زیرا احتمال آغالش معده با این نوع داروها کمتر است. نتایج بعضی بررسی ها حاکی از آن است که بسیاری از ژل ها و کرم های NSAID غیر آسپیرینی نیز شبیه قرص های خوراکی این دارو ها موثر است.

در ایالات متحده ، سازمان غذا و دارو استفاده از ژل حاوی دیکلوفناک (VOltaren) را که از NSAID ها است در درمان استئوآرتریت دست، مچ، آرنج، پا، قوزک یا زانو تائید کرده است. در آمریکا چسب حاوی دیکلوفناک نیز وجود دارد .

در بعضی موارد ممکن است پزشک برای درد مفصل چسب لیدوکائین تجویز نماید. این چسب ها در آمریکا برای درمان عوارض دردناک زونا مورد تائید قرار گرفته اند ولی می توان از آنها در سایر انواع درد، به صورت خارج از برچسب استفاده کرد. این چسب ها را هر بار 12 ساعت روی پوست مفصل دردناک قرار می دهند. لیدوکائین سبب کرختی محل می شود.

 

منابع

  1. Altman R, et al. Topical therapy for osteoarthritis: Clinical and pharmacologic perspectives. Postgraduate Medicine. 2009;121:139.
  2. Choosing pain medicine for osteoarthritis: A guide for consumers. Agency for Healthcare Research and Quality. http://effectivehealthcare.ahrq.gov/repFiles/Osteoarthritis_Consumer_Guide.pdf. Accessed Oct. 1, 2010.
  3. Stein C, et al. Anesthesia and treatment of chronic pain. In: Miller RD, et al. Miller's Anesthesia. 7th ed. Philadelphia, Pa.: Churchill Livingstone; 2009. http://www.mdconsult.com/books/page.do?eid=4-u1.0-B978-0-443-06959-8..00058-3&isbn=978-0-443-06959-8&type=bookPage&sectionEid=4-u1.0-B978-0-443-06959-8..00058-3&uniqId=220790955-3#4-u1.0-B978-0-443-06959-8..00058-3. Accessed Oct. 1, 2010.
  4. Kalunian KC. Investigational approaches to the pharmacologic therapy of osteoarthritis. http://www.uptodate.com/home/index.html. Accessed Oct. 1, 2010.
  5. Moore RA, et al. Topical agents in the treatment of rheumatic pain. Rheumatic Disease Clinics of North America. 2008;34:415.

 

تعداد بازدید : 12792

ارسال نظر

سوال امنیتی : مجموع دو عدد 1 و 4 =