تغذیه مادران شیرده (بخش اول)

  • نام نویسنده
  • تاریخ
تغذیه مادران شیرده (بخش اول)

سپیده زرین کفش

ماما      

تغذیه در دوران شیر دهی ممکن است اشتباه بر انگیز باشد.چه مقدار باید غذا خورد؟ از چه چیزهایی باید پرهیز کرد؟ چطور ممکن است غذای مادر بر کودک تاثیر گذارد؟ دستور های مهم تغذیه ای زیر را بخوانید.

مادری که به فرزند خود شیر می دهد، در واقع موادی مغذی برای رشد و بالندگی و سلامت در اختیارش می گذارد.اما ممکن است هر مادر شیرده در تاثیر جیره غذایی بر شیر و فرزندش پرسش هایی داشته باشد.

باید اصول تغذیه ای در شیردهی را درک کرد.

آیا مادر شیرده برای شیر دادن به کالری اضافی نیاز دارد؟

پاسخ این سوال آری است ، مادر شیرده برای حفظ انرژی خود به حدود 400 تا 500 کالری اضافی در روز نیاز دارد. برای به دست آوردن این مقدار کالری اضافی لازم است غذاهای سرشار از انرژی مانند یک برش نان سبوس دار با یک قاشق غذا خوری (حدود 16 گرم) کره بادام زمینی، یک عدد موز یا سیب و 18 اونس (حدود 227 گرم یا یک پیاله) ماست بدون چربی مصرف کند.

ضمن شیردهی از چه غذاهایی باید استفاده شود؟

ضمن شیردادن به فرزند لازم نیست از جیره غذایی خاصی استفاده شود. به جای این کار باید بر سالم سازی انتخاب غذا برای کمک به تامین سوخت برای تولید شیر تاکید کرد.

استفاده از غلات سبوس دار و نیز مصرف میوه و سبزی را باید مغتنم شمرد. برای کاهش میزان تماس با بقایای حشره کش ها ، باید میوه و سبزی را به خوبی شست.

خوردن انواع غذاهای متنوع ضمن شیردهی ، طعم شیر مادر را تغییر خواهد داد. استفاده از انواع غذاها موجب می شود کودک با مزه ها ی مختلف آشنا شود و همین کار موجب می گردد تا در سیر رشد ، آسان تر بتواند غذاهای جامد را بپذیرد.

برای آنکه تمامی ویتامین های مورد نیاز این دوران به مادر و کودک برسد، ممکن است لازم باشد تا گرفتن کودک از شیر، روزانه ویتامین پره ناتال مورد استفاده قرار گیرد.

مادر شیرده، چه مقدار مایع در روز باید مصرف کند؟

آنچه اهمیت دارد آن است که بدن مادر شیرده باید دارای آب یا هیدراته باشد. باید به دفعات آب نوشید و حتی بهتر است پیش از احساس تشنگی از آب استفاده کرد و در صورتی که رنگ ادرار زرد تیره باشد باید مقدار نوشیدن آب بیشتر شود.

در زمان شیر دادن ، مادر شیرده باید یک لیوان آب در کنار خود داشته باشد. همچنین روزانه حداقل 8 لیوان آب یا سایر مایعات بنوشد.

باید در مصرف افشره ها و نوشابه های شیرین احتیاط کرد. استفاده از مواد قندی سبب افزایش وزن می شود و کوشش مادر شیرده را درکاهش وزن در دوران بارداری به هدر می دهد.

استفاده ازکافئین به مقدار زیاد نیز مشکل آفرین است. مصرف نوشابه های دارای کافئین راباید به 2 تا 3فنجان (16 تا 24 اونس) در روز محدود کرد. وجود کافئین در شیرمادر سبب تحریک کودک یا اختلال در خوابش می شود.

بخش دوم>>

 


تعداد بازدید : 2011

ارسال نظر

سوال امنیتی : مجموع دو عدد 4 و 3 =