اصطلاح اگزما ، مشتق از یک کلمه یونانی به معنای " جوش آمدن" است. اگزما، عبارت از التهاب پوست که در نهایت به ایجاد وزیکول یا پوستول منتهی می شود. اگزما، شایع ترین و ناراحت کننده ترین بیماری پوست است.

اگزما،اصولاً یک بیماری سرشتی است که به سبب شرایط سمی حاکم بر بدن ایجاد می شود. این بیماری به شکل های متفاوتی دیده می شود و در بسیاری از موارد مزمنهستند.

نشانه ها

اگزما در شکل حاد خود به صورت قرمزی و ورم پوست ،ایجاد وزیکول های ریزو گر می شدید تظاهر می کند. در صورتی که وزیکول ها پاره شوند ، سطح مرطوب و خاصی در پوست ایجاد می شود .   ازاین ضایعه، ترشحی بی رنگ تراوش می کند که در صورت انباشته شدن در سطح به صورت کبره در می آید. این بیماری شبها وقتی گرما در بدن به علت استفاده از بستر حبس می شود ، معمولاً شدت یافته و بدتر می شود.

در تمام مراحل بیماری خارش وجود دارد. در مرحله ی مرطوب، ممکن است ضایعه به علت وجود میکروب ، آلوده شود. با خاراندن و خراشیده شدن پوست ، ترمیم و شفای  بیماری مشکل می شود.

خراشاندن پوست به علت خارش نه تنها سبب انتشار عفونت می شود بلکه مرحله  خشکی و پوسته اندازی را طولانی می کند.

 

علل

در ایجاد اگزما ، آلرژی ها تاثیر عمده دارند. روی دست بعضی از خانم ها به علت آلرژی نسبت به صابون یا مواد پاک کننده ای که برای شستن لباس یا ظرف مورد استفاده است ، اگزما به وجود می آید. در بعضی افراد، در اطراف انگشتان وقتی اگزما دیده می شود که حلقه به دست می کنند. طی یک بررسی تازه روی کودکان مبتلا به اگزما ی آتوپیک در مرکز علوم بهداشتی دانشگاه تگزاس(آمریکا) در سان آنتونیو، مشخص شد که در 75 درصد کودکان آلرژی نسبت به بعضی غذاها وجود دارد. شایع ترین  عوامل محرک در افراد حساس عبارت است از تخم مرغ، بادام زمینی، شکلات، گندم،شیر گاو، مرغ و سیب زمینی

اما علت واقعی اگزما، بی کفایتی بدن انسان در دفع سموم از منافذ مختلف بدن است. مواد دفعی زاید از رکتوم با مدفوع،از مثانه با ادرار،از ریه ها با تنفس و از منافذ پوست با عرق دفع می شوند. گاهی به علت نامناسب بودن دفع مواد زاید از سایر منافذ ، خلل و فرج (منافذ) پوست ، کار بیشتری انجام می دهند تا مواد زاید را دفع کنند. اگر منافذ پوست نتوانند کار طبیعی خود را انجام دهند ، عرق سرشار از مواد بیماری زا شده و این حالت به پیدایش بیماری های پوست مانند اگزما،آکنه،کورک و سایر بثورات می انجامد.

سایر علل اگزما عبارتند از سوخت و ساز ناقص، یبوست، کمبود های تغذیه ای و استرس های ناشی از همسر آزارنده، حسادت،ناکامی و سایر هیجانات. در بسیاری موارد استفاده از درمان فرو نشاننده با دارو برای یک بیماری قبلی نیز قوی ترین علت فرعی بروز اگزما است.

علاج

استفاده از دارو های موضعی روی پوست ممکن است سبب تسکین موقت شود. در صورتی جلوی تراوش ضایعه گرفته شود ، ممکن است بیماری های جدی تر دیگری ایجاد شود . بهترین راه مقابله با اگزما پاک کردن گردش خون و بدن است.

بر اساس وخامت و مدت بیماری ، درمان را باید با روزه آب پرتقال و آب به مدت 5 تا 10 روز آغاز نمود . روزه با آب میوه به دفع مواد زائد سمی از بدن کمک خواهد کرد و به بهبود اساسی خواهد انجامید. در بعضی موارد، در آغاز استفاده از روزه، به علت افزایش دفع مواد زاید از طریق پوست، ممکن است ضایعات بیمار شدت گیرند.

اما با ادامه روزه، بهبود وضعیت نمایان خواهد شد.

بعد از دوره روزه با آب میوه ، می توان از میوه، سبزی های خام یا بخار پز بدون نمک به همراه نان سبوس دار یا چاپاتیس استفاده کرد مصرف هویج واسفناج در این دوره ، به ویژه نافع است. می توان به جای گی از روغن نارگیل استفاده نمود . بعد از چند روز ،می توان پنیر کِرد و شیر به جیره غذایی افزود. از این پس ، بیمار باید به تدریج از جیره غذایی کاملاً متوازنی استفاده کند که حاوی سه گروه غذایی اصلی باشد که عبارتند از:

1- تخم ها ودانه ها، مغزها و غلات

2- سبزی ها

3- میوه ها

بخش اعظم جیره غذایی باید به صورت غذاهای خام مصرف شوند.

دانه ها و حبوباتی مانند آلفالفا، مونگ و سویا را می توان به صورت جوانه زده مورد استفاده قرار داد. می توان با افزودن روغن  سبزی هایی که با فشار سرد تهیه شده، عسل و مخمر، جیره غذایی را تکمیل کرد. می توان به فواصل هر دو ماه یک بار روزه آب میوه را تکرار کرد که به پیشرفت درمان وابسته است. در موارد اگزمای مزمن و مشکل تر،  بیمار باید تا علاج کامل هفته ای یک روز از رژیم آب میوه استفاده کند.

بیمار باید از مصرف چای ، قهوه ، نوشابه های الکلی و تمامی چاشنی ها و غذاهای کاملاً طعم دار بپرهیزد. همچنین باید از مصرف قند و شکر ، فر آورده های آرد سفید، غلات تفلیبی مثل برنج سفید و جوی نیمکوب و غذاهای کارخانه ای پرهیز نماید. بیمار فقط باید از غذا های خالص و کامل استفاده کند.

ثابت شده است که مصرف آب سبزی های خام به ویژه آب هویج به همراه آب اسفناج در درمان اگزما بسیار نافع است . برای تهیه این نوشابه می توان از 300 میلی لیتر آب هویج و 200 میلی لیتر آب اسفناج استفاده کرد (هر استکان کوچک 150 میلی لیتر حجم دارد) در نظر گرفتن این نسبت بسیار مناسب است.

بیمار باید تا می تواند از هوای آزاد استفاده کند ، لباس های تنگ و محدودکننده نپوشد. روزانه 2 یا 3 لیتر آب بنوشد و 2 یا 3 بار در روز حمام کند. پیش از حمام کردن باید با کف دست یا کیسه نرم تمامی پوست به استثنای مناطق مبتلا را با شدت مالید.

روی قسمت های دچار اگزمای پوست ، می توان روغن نارگیل مالید. این کار سبب نرم شدن پوست می شود. برای فعال شدن روده باید از راه رفتن یا دویدن کمک گرفت . گرفتن حمام آفتاب نیز سودمند است. زیرا سبب کشته شدن میکروب های مضر می شود. زمان آفتاب گرفتن باید قبل از طلوع و غروب خورشید باشد. استفاده از لجن دریاچه ارومیه روی ضایعات پوستی سودمند است. به این منظور باید هرازگاه به مدت یک ساعت و2یا 3 بار در روز این کار را انجام داد.

درمان با آب

در موارد اگزمای حاد، استفاده از کمپرس سرد یا اسفنج مرطوب سرد سودمند است. بخش مبتلا را باید با پارچه نخی ضخیم پوشاند. این پارچه باید با آب یخ مرطوب شده و هر 15 تا 30 دقیقه به مدت 2 ساعت در هر وهله مورد استفاده قرار گیرد. گاهی برای این کار ، محل را بانداژ می کنند تا پارچه سردی خود را حفظ کند. در ابتدای انجام این کار ممکن است خارش یا درد شدت یابد ولی بعد از چندی از بین خواهد رفت . می توان از کمپرس سرد2 بار در روز و به مدت یک هفته یا بیشتر استفاده کرد.

 

 

 

Back